mathematics - 220 items
Page: 1 23 Next >
Grid
What’s the Best Strategy? Multiplication Center
$39.99

Kids see how multiplication problems can be solved in a variety of ways—and learn to choose the best strategy for the problem at hand!…

Hands-On Multiplication & Division Kit
$29.99

It’s easy to solve complex multiplication and division problems…with this hands-on approach! Our kit includes a work tray, place value…

Facts in a Flash! Strategic Multiplication Kit
$39.99

Help students quickly learn multiplication facts to 12 x 12! Students work through eight different skill-building write & wipe books,…

Mastering Fractions Hands-On Kit - Gr. 4
$29.99

It’s easy to explore fractions—with engaging activities fourth graders can complete on their own! Our hands-on kit includes 16…

Fraction Number Lines Write & Wipe Boards - Set of 30
$29.99

30 double-sided write & wipe boards feature open and labeled number lines so students can practice identifying fractions, comparing…

Powers of 10 Slider Boards - Set of 10
$29.99

Our hands-on slider boards make the powers of 10 easy to grasp! Kids simply write a number digit by digit in the write & wipe…

Solve, Flip & Check Fractions Cards - Gr. 4
$29.99

Perfect for independent work, math centers, test prep and more, our ready-to-go set helps fourth graders master essential fraction…

Spot the Error! Math Activity Cards - Gr. 4
$29.99

Students spot errors to boost important critical thinking skills! Our set includes 60 write & wipe cards that help fourth graders…

Standards for Mathematical Practice Activity Cards - Gr. 4
$29.99

Help fourth graders master the standards for mathematical practice! Our set includes 8 pockets that each focus on a different math…

Family Engagement Math Pack - Gr. 4
$21.99 - $199.00

Keep fourth graders learning at home with games that target key math skills…and engage families in the learning process! Our pack…

Power Pen™ Word Problem Quiz Cards - Gr. 4
$12.99

Kids solve a variety of engaging word problems…and get instant reinforcement! Kids just read a short word problem, touch an answer…

Real-World Math Reproducible Workbook - Gr. 4
$14.99

This reproducible workbook comes packed with high-interest reading passages that let fourth graders apply mathematical reasoning to…

Magna-Tiles® - Master Set
$129.99

Our translucent magnetic tiles give children a fun way to explore geometry concepts…as they build! The plastic tiles have magnets…

Magna-Tiles® - Starter Set
$52.99

Our translucent magnetic tiles give children a fun way to explore geometry concepts…as they build! The plastic tiles have magnets…

Real-Working Cash Register
$36.99

Kids can ring up the fun with our real-working cash register! The built-in calculator and digital display let kids add, subtract,…

The Allowance Game®
$16.99

Wash the car and earn $1.30, but forget your homework and lose a turn! In this fast-paced game, players race around the colorful board…

Self-Teaching Math Machines - Complete Set
$69.99

Our fun-to-use machines make math so simple, kids can teach themselves! Children just press the equation buttons—and up pop the…

Children's Timer
$5.99 - $29.99

Perfect for helping children prepare for timed school tests—or for turning learning into a fast-paced game! Our easy-to-use timer…

Visualize Math Write & Wipe Boards
$29.99

Our double-sided write & wipe boards make it easy to visualize number concepts! 30 plastic boards feature bar models, number bonds and…

3-D Geometric Shapes Tub
$19.99

Beginning geometry learners get a hands-on introduction to solid forms...with our jumbo tub of 3-D plastic shapes! 80 pieces include…

Lakeshore Learning Games
$59.99

Children learn about letters, numbers, money and more—with 3 exciting board games that make learning extra-fun! Set includes all 3…

Multiplication Machine
$19.99

Our self-checking Multiplication Machine makes math so simple, kids can teach themselves! Children just press the equation buttons…and…

Real-World Math Problem Solving Kits - Complete Set
$99.50

Students solve the types of real-world math problems they’ll encounter every day—from paying restaurant bills to calculating prices…

Hands-On Fraction Tiles
$11.99 - $99.50

Give kids a concrete grasp of fractions…with hands-on tiles that make concepts incredibly easy to see and understand! The tiles are…