mathematics - 742 items
Page: < Previous 1 2 3 Next >
Place Value Activity...
Place Value Activity Kit
$29.99

Our kit lets kids use colorful plastic place value blocks to visually represent ones, tens, hundreds and thousands—even build and…

Self-Teaching Math...
Self-Teaching Math Machines - Complete Set
$69.99

Children press equation buttons and up pop the answers…right at their fingertips! This hands-on approach to basic math operations…

Write & Wipe Student...
Write & Wipe Student Number Lines - Set of 30
$7.99

Our handy, student-sized number lines let children explore counting, addition, subtraction and more…right at their desks! Plus, each…

Unifix® Cubes
Unifix® Cubes
$24.99

200 linking plastic cubes are perfect for patterning, place value, number sense and more. 3/4"; in 10 colors.

Easy-Grip Jumbo Pegs...
Easy-Grip Jumbo Pegs & Pegboard
$14.99 sale $9.99

Our big, chunky pegs are a cinch for little hands to manipulate! Kids practice sorting, counting and patterning as they stick jumbo 2"…

Size & Color Teddy...
Size & Color Teddy Counters
$24.99

Math concepts are easy to grasp…with tons of kid-pleasing teddy bears for children to count, measure, compare & sort! Our big jar…

-20 to 120 Number...
-20 to 120 Number Line
$9.99

Our giant number line is the perfect way to introduce or reinforce numerical concepts. Each piece is write & wipe, so children can use…

Elementary Calendar...
Elementary Calendar Math Center
$99.50

Everything you need to provide daily practice with a variety of essential math skills—in one complete center! Our ready-to-use chart…

Place Value Blocks
Place Value Blocks
$29.99

Our base 10 blocks give students hands-on practice with place value! Set of plastic blocks comes in a sturdy storage tub and includes…

Best-Buy 6"...
Best-Buy 6" Geoboards - Set of 6
$16.99 - $19.99

6 double-sided, 6" geoboards come with more than 100 rubber bands; sturdy plastic.

Linking Cubes
Linking Cubes
$19.99

Durable plastic cubes link together any way kids like! Set of 150 cubes in 10 colors; 3/4" each.

Math in Minutes!...
Math in Minutes! Skill-Building Center - Grade 2
$99.50 sale $49.75

Students master essential math concepts—with daily problems they can complete in just minutes! Our grade-appropriate set includes a 33…