mathematics - 93 items
Page: 1 23 Next >
Grid
Learn to Count! Dough Mats
$9.99

Kids learn to count with our creative, hands-on dough! Each dough mat features an irresistible, kid-friendly image that corresponds to…

Calendar Math Journal
$3.99 - $37.99

Give students their own space to reinforce calendar concepts and practice math skills—with skill-building activities for every day of…

Children's Timer
$5.99 - $29.99

Perfect for helping children prepare for timed school tests—or for turning learning into a fast-paced game! Our easy-to-use timer…

Common Core Daily Math Practice Journal - Gr. 3
$3.99 - $37.99

Refine kids’ math skills each day of the school year…with challenging activities that target Common Core State Standards! Our journal…

Magnetic Base Ten Set
$8.99

These handy magnetic blocks make it easy for students to understand base 10 math concepts! Perfect for hands-on exploration and a…

Common Core Daily Math Practice Journal - Gr. 1
$3.99 - $37.99

Refine kids’ math skills each day of the school year…with challenging activities that target Common Core State Standards! Our journal…

Common Core Daily Math Practice Journal - Gr. 5
$3.99 - $37.99

Refine kids’ math skills each day of the school year…with challenging activities that target Common Core State Standards! Our journal…

Write & Wipe Student Number Lines - Set of 30
$8.99

Our handy, student-sized number lines let children explore counting, addition, subtraction and more…right at their desks! Plus, each…

Common Core Daily Math Practice Journal - Gr. 2
$3.99 - $37.99

Refine kids’ math skills each day of the school year…with challenging activities that target Common Core State Standards! Our journal…

Unifix® Cubes
$7.99 - $109.99

Counting, patterning, measuring and more…these easy-linking cubes provide a concrete way to explore a variety of early math concepts.…

Tangrams
$9.99 - $24.99

25 sets of tangrams in 5 colors help students explore shape, size, symmetry and more. 175 plastic pieces; largest is 4".

Common Core Daily Math Practice Journal - Gr. 4
$3.99 - $37.99

Refine kids’ math skills each day of the school year…with challenging activities that target Common Core State Standards! Our journal…

Common Core Problem Solving Journal - Gr. 1-2
$3.49 - $32.99

Give students their own space to solve problems and explain their mathematical thinking—with a self-checking journal that provides…

Common Core Problem Solving Journal - Gr. 3-4
$3.49 - $32.99

Give students their own space to solve problems and explain their mathematical thinking—with a self-checking journal that provides…

Big Tape Measure
$8.99

Tough plastic tape, an easy-grip handle and a fun, wind-up design make this jumbo tape measure ideal for kids! With inch and…

Ten-Frames Hands-On Teaching Kit
$4.99 - $79.99

Our versatile ten-frames help children practice grouping, adding to 20, skip-counting and more! You get 20 pouches, each with 2…

Student Rekenrek
$9.99 - $37.99

Perfect for hands-on activities, math centers and more, our counting frame is a fascinating way to introduce kids to tons of math…

Classroom Sand Timer Set
$6.99

Our sand timers let students see exactly when time is up! Each plastic, 3 1/4" timer measures a different duration of time, from 30…

Magnetic Numbers
$7.99

It’s easy to explore early math skills…with chunky plastic numbers that stick to any magnetic surface! 50 numbers from 0-9; each is 1…

Lakeshore Starter Cash Pack
$6.99

Give kids hands-on practice counting money, making change and more…with our super-realistic money set! You get 100 bills (45 ones, 20…

Colors & Shapes Bingo
$9.99

This fun-to-play bingo game makes it easy to master colors & shapes! It’s played just like traditional bingo, only when you call out a…

Magnetic Coins
$9.99

Our realistic magnetic coins make it easy for students to understand money concepts! Perfect for hands-on exploration and a variety of…

Hands-On Counting Tray
$9.99

Children get tons of counting practice—with a skill-building tray that’s perfect for use with our Math Counters! Little ones just…

Fractions & Decimals Hands-On Teaching Kit
$4.99 - $79.99

A hands-on way for students to practice comparing, ordering & equivalencies! Kit includes 20 vinyl storage pouches with 50…